Тижнями Дональд Трамп називав 6 січня вирішальним днем. Він закликав своїх прихильників приїхати до Вашингтона і кинути виклик Конгресу – і віцепрезиденту Майку Пенсу – з метою скасувати результати листопадових виборів і залишити президентство у своїх руках.
У середу вранці президент та його речники запустили круговерть подій. Руді Джуліані, особистий адвокат президента, заявив, що виборчі суперечки мають вирішуватися “судом бою”.
Дональд Трамп-молодший, старший син президента, звернувся до членів своєї партії, які не будуть “битися” за свого президента.
“Це вже не їхня Республіканська партія, – сказав він. – Це Республіканська партія Дональда Трампа”.
Тоді президент сам закликав натовп пройти дві милі від Білого дому до Капітолія.
“Ми ніколи не здамося. Ми ніколи не поступимося, – сказав президент. – З нашої країни досить. Ми більше не терпітимемо”.

Коли президент завершував своє звернення, всередині самого Капітолія розгорталася інша драма – Конгрес готувався офіційно підбити підсумки результатів виборів.
По-перше, Майк Пенс – нехтуючи закликом президента скасувати результати із суперечливих штатів – оприлюднив заяву, що він не має таких повноважень, і його роль “переважно церемоніальна”.
Тоді республіканці кинули свій перший виклик – щодо голосування в Аризоні, й Палата і Сенат розпочали дебати щодо того, чи визнавати перемогу там Джо Байдена.
Дискусія у Палаті була бурхливою.
“Присяга, яку я дала минулої неділі, про захист і підтримку Конституції, вимагає від мене виступити проти цієї пародії, – сказала новообрана конгресменка Лорен Бобер, яка нещодавно потрапила у новини, бо наполягала, що буде носити з собою у Конгрес пістолет. – Я не дозволю ігнорувати людей”.
У Сенаті дебати мали інший характер. Лідер більшості в Сенаті Мітч Макконнелл, одягнений у темний костюм та краватку, які більше пасували б на похороні, збирався поховати Дональда Трампа, а не хвалити його.
“Якби ці вибори скасували просто через голослівні твердження сторони, що програла, наша демократія стала би на шлях смерті, – сказав пан Макконнелл. – Ми б ніколи більше не побачили, щоб уся нація визнала вибори. Кожні чотири роки була би боротьба за владу будь-якою ціною”.
Сенатор від штату Кентуккі, який стане лідером меншості в Сенаті внаслідок двох останніх поразок його партії у Джорджії, заявив, що ця палата була створена для того, щоб “зупинити короткочасні пристрасті від закипання та розплавлення основ нашої республіки”.
Його слова практично ще висіли в повітрі, коли пристрасті за межами Капітолію закипіли, і прихильники Трампа, можливо натхненні попередніми промовами, штурмували будівлю. Вони подолали недостатню охорону і зірвали дебати, змусивши законодавців, персонал та журналістів ховатися від демонстрантів.
Драма розгорталася. Телевізійні камери транслювали зображення демонстрантів, що танцюють і розмахують прапорами на сходах Капітолію. У соціальних мережах з’явилися фотографії та відео зсередини будівлі, на яких протестувальники позували в кабінетах обраних законодавців, а силовики зі зброєю намагалися зупинити штурм.

У Вілмінгтоні, штат Делавер, новообраний президент Джо Байден відмовився від запланованої промови про економіку та засудив, за його словами, “заколот” у Вашингтоні.
“У цей час наша демократія зазнає безпрецедентного нападу, відмінного від усього, що ми досі бачили, – сказав він. – Нападу на цитадель свободи, сам Капітолій”.
Він завершив свій короткий виступ викликом Трампу: виступити на національному телебаченні та засудити насильство і “вимагати припинення цієї облоги”.

АВТОР ФОТО,REUTERS
За кілька хвилин Трамп виступив із власним посланням до нації – геть відмінним від того, що запропонував Байден.
Натомість, між звичними для нього скаргами на “вкрадені” вибори, він сказав своїм прихильникам: “Ідіть додому, ми любимо вас, ви дуже особливі”.
Саме у такий “делікатний” спосіб президент регулярно реагував на проступки своїх прихильників – чи то жорстоке поводження з демонстрантами на його мітингах, чи заява про “прекрасних людей з обох боків” після сутичок на акції білих супремасистів у Шарлоттсвіллі, чи його заклик “відступити і бути готовими” до ультраправої групи “Гордих хлопців” під час перших дебатів з Байденом.

Цей твіт Трампа та два наступних, де він також хвалив своїх прихильників, були видалені у Twitter, який зробив безпрецедентний крок і заблокував акаунт президента на 12 годин. Facebook наслідував цей приклад і заблокував Трампа на цілий день.
Вперше за час його президентства, вперше протягом його довгих, близьких стосунків із соцмережами, Дональда Трампа змусили замовкнути.

Коли день перейшов у вечір, і поліція нарешті взяла Капітолій під контроль, усе більше голосів – як зліва, так і справа – засудили насильство. Не дивно, що демократи, як-от Чак Шумер, який найближчим часом стане лідером більшості в Сенаті, поклали провину за заворушення на чинного президента.
“6 січня стане одним з найтемніших днів в американській історії, – сказав він. – Останнє застереження для нашої нації щодо наслідків президента-демагога, людей, які його обрали, залежних ЗМІ, які транслювали його брехню, і людей, які слідують за ним, коли він намагається відсунути Америку на межу руїни”.
Однак на більшу увагу заслуговували республіканці, які наслідували такий приклад.
“Щойно відбувся насильницький напад на Капітолій, що мав на меті перешкодити тим, хто виконує свій конституційний обов’язок, – написала у Twitter конгресменка Лін Чейні, республіканка, яка часто критикувала президента. – Немає сумнівів, що президент сформував натовп, президент підбурював натовп, президент звертався до натовпу”.
Однак засудження не обмежувалися лише відомими внутрішньопартійними критиками Трампа. Виступив і сенатор Том Коттон з Арканзасу, який часто ставав на бік президента.
“Президенту вже давно пора прийняти результати виборів, перестати вводити в оману американський народ і відмовитись від насильства”, – сказав він.
Керівниця апарату першої леді Меланії Трамп Стефані Грішем і заступниця речника Білого дому Сара Метьюз пішли у відставку на знак протесту, і є повідомлення, що інші чиновники також наслідують цей приклад протягом найближчих 24 годин.
CBS повідомляє, що чиновники кабінету адміністрації Трампа обговорюють 25-ту поправку до конституції США, яка визначає, як віцепрезидент та більшість уряду можуть тимчасово усунути президента з посади.
Незалежно від того, як діятимуть пан Пенс і уряд, президентство Трампа закінчиться вже за два тижні. На той момент лідерам Республіканської партії доведеться мати справу з тим, що вона втратила контроль над Конгресом і Білим домом і має колишнього президента із заплямованою репутацією, який проте досі має значний влив на частину партії.

АВТОР ФОТО,EVN
Їм кидатимуть виклик інші партійці, які можуть претендувати на популістську мантію Трампа. Примітно, що Джош Говлі з Міссурі, перший сенатор, який оголосив, що буде заперечувати проти результатів виборів у Сенаті, не відступив навіть після того, як Сенат знову зібрався після вгамування насильства у Капітолії.
Криза може відкрити політичні можливості, і є багато політиків, які не будуть соромитися їх використати.
Тим часом Трамп – поки що – все ще при владі. І хоча його могли приборкати, він може тимчасово сидіти в резиденції Білого дому і дивитись телевізор без доступу до соцмереж, але мовчатиме він недовго.
Щойно він вирушить до свого нового будинку у Флориді, він може почати будувати плани зведення рахунків і, можливо, колись повернеться до влади та відбудовуватиме спадщину, яка наразі лежить у руїнах.
Штурм Капітолія і четверо загиблих: що відбувається у США
АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
У зіткненнях прихильників Трампа та сил охорони Конгресу США загинуло четверо людей, більше пів сотні затримано.
У ніч на 7 січня (за київським часом) поліція змогла витіснити натовп з Капітолійського пагорба й Конгрес відновив підведення підсумків виборів президента США, які мають офіційно затвердити перемогу демократа Джо Байдена.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGESПідпис до фото,Спецпризначенці зачистили Капітолій
Twitter, Facebook, Youtube та Instagram вирішили заморозити аккаунти Дональда Трампа.
Четверо смертей
Ще під час зіткнень у соцмережі потрапило відео, на якому чутно постріл у Конгресі та видно, як одна з жінок у натовпі протестувальників падає з важким пораненням у груди.
Згодом стало відомо, що жінка померла.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
Загибла – ветеран військово-повітряних сил США з Сан-Дієго. За даними поліції, вона і ще кілька людей увірвалися у зал засідань Конгресу.
Їм протистояли поліцейські в штатському, один з них дістав зброю і вистрілив.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
Жінку доправили у лікарню, де вона померла. Її ім’я не озвучують, поки про смерть офіційно не повідомлять родичів.
Мер Вашингтона Мюріел Баузер та начальник поліції округу Колумбія Роберт Конті розповіли, що загалом у заворушеннях на Капіталійському пагорбі загинуло четверо людей.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
Окрім згаданої жінки на території Капітолію виявили ще трьох загиблих: жінку та двох чоловіків. Всі вони повнолітні. Точні причини смерті не називаються, уточнюють лише, про “надзвичайні медичні ситуації”.
Також постраждали щонайменше 14 поліцейських. Двох госпіталізували – один з них отримав серйозні травми після того, як його затягли у натовп, а іншого поранили в обличчя.
За словами начальника поліції, станом на 21:30 за місцевим часом у районі Капітолія арештували мінімум 52 людей: чотирьох – за носіння вогнепальної зброї без ліцензії, одну особу – за носіння забороненої зброї, 47 – за порушення комендантської години і незаконний в’їзд в місто. Комендантську годину у Вашингтоні оголосили з 18:00 через заворушення.

АВТОР ФОТО,REUTERS
Поліція Вашингтона заявила, що біля Капітолійського пагорба виявили і знешкодили два саморобних вибухових пристрої.
Один з них був неподалік будівлі Національного комітету Республікканської партії.
Що відбулося у Вашингтоні

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
Після кількох годин сутичок поліція і спецпризначенці витіснили прихильників Трампа з Капітолію.
Після початку заворушень Дональд Трамп закликав людей розійтися по домівках, але при цьому повторив твердження про те, що у нього вкрали перемогу на виборах.
Пагорб оточила поліція, але групи демонстрантів все ще залишилися у Вашингтоні – люди з прапорами і гаслами на підтримку Трампа заповнили Національну алею в центрі американської столиці.
Режим надзвичайної ситуації у Вашингтоні продовжили на 15 діб – до інавгурації нового президента Джо Байдена.
Одночасно стало відомо, що кілька груп законодавців, а також Американський союз промисловців закликали Сенат і Конгрес задіяти 25-ту поправку до Конституції США, яка говорить, що чинний президент повинен бути відсторонений від влади, якщо за медичними показаннями він не може більше виконувати свої обов’язки.
Тим часом Конгрес відновив офіційне встановлення результатів президентських виборів.
“Ті, хто сьогодні влаштував хаос у нашому Капітолії, знайте: ви не перемогли”, – заявив головуючий на слуханнях віце-президент та вже колишній соратник Трампа Майк Пенс.
“Насильство ніколи не перемагає. Перемагає свобода, і це як і раніше Дім народу. Світ знову стане свідком стійкості і сили нашої демократії – навіть після безпрецедентного насильства і вандалізму”, – додав він.
“Вибрані представники народу Сполучених Штатів знову зібралися в цьому залі “, – наголосив Пенс під оплески.
Також стало відомо про перемогу двох кандидатів від демократів у Джорджії, що гарантуватиме Джо Байдену підтримку Конгресу у перші роки його президентства.
Заблоковані соцмережі Трампа

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
Соцмережі Twiiter, Facebook, YouTube та Instagram заморозили аккаунти Дональда Трампа щонайменше на добу через його звернення до своїх прихильників із заявами про “вкрадену перемогу” і фальсифікацію виборів.
Ці відео видалили.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
У компанії Facebook так пояснили видалення відео: “Ми видалили його,адже вважаємо, що воно сприяє ризику насильства, а не знижує його”.
YouTube заявив, що видалив відео, тому що воно “порушувало правила, поширюючи брехню про підсумки виборів”.
“Путін нічого не зміг би придумати краще”
У Конгресі виступив сенатор-республіканець від Флориди Марко Рубіо. Він розповів, що виріс серед людей, які переїхали в США, тому що в їхніх країнах панував бедлам – подібний до того, що творився на Капітолійському пагорбі.
За словами Рубіо, такі країни, як Росія і Китай, зараз сміються з США і будуть використовувати цей інцидент, щоб підкріпити свої тези про занепад Америки.
“Володимир Путін нічого не зміг би придумати краще, ніж те, що тут сталося. Ми виглядаємо так, немов у нас повний хаос і крах”, – заявив Рубіо.
“Я думаю, що політика звела нас з розуму! – сказав він. – Всі в цій країні зійшли з розуму!”.
Як прихильники Трампа штурмували Капітолій
Протестувальники, що підтримують президента США Дональда Трампа, увірвалися до будівлі Капітолію і зірвали дебати у Конгресі, під час яких мали затвердити перемогу обраного президента Джо Байдена.
У зіткненнях демонстрантів із силами охорони Конгресу США загинули четверо людей, понад пів сотні затримали.
Згодом поліція змогла витіснити натовп з Капітолійського пагорба й Конгрес відновив підбиття підсумків виборів президента США.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,REUTERS

АВТОР ФОТО,REUTERS

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,EPA

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,EPA

АВТОР ФОТО,EPA

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

АВТОР ФОТО,REUTERS

АВТОР ФОТО,REUTERS Підпис до фото,
