Звільнений моряк розповів про умови в камері ув’язнення

66

Вчора додому повернулися 24 моряків, які були в полоні у Росії, а також 11 політв’язнів. Після зустрічі в аеропорту їх відвезли на медогляд, колишніх політзеки – в “Феофанію”, а моряків в – в міський військовий госпіталь. Попереду у них лікування, реабілітація та повернення до звичного життя.


LB.ua поговорив зі старшим матросом катера “Нікополь” 21-річним В’ячеславом Зінченко про перший день свободи, полон і перебування в “Лефортово”.

Вітаю зі звільненням. Розкажи, як тобі спалося сьогодні?

В’ячеслав: Так я не міг заснути, якщо чесно! Занадто м’які матраци (сміється). Я вже відвик від двох подушок, чистому ліжку, телефону. Перш за все не було дев’ять місяців, вважай як у відпустку з’їздив.

Яким був цей час? Можеш якось зараз відрефлексувати?

Поки що ні. Я до шостої ранку не міг заснути від всіх повідомлень з поздоровленнями, які мені приходили. Спочатку було дуже важко. Перший тиждень я був в камері один і весь час спогади накривали мене. Просто вимотували себе фізично, щоб менше думати, але не виходило.

А потім мене підселили до сусіда – чоловікові 67 років і, незважаючи на різні погляди на життя, він, коли почув, що мене звільняють, почав допомагати збирати речі. Це дуже важливий урок, я навіть вдячний за всю цю історію, вона зробила мене і інших хлопців морально сильними. Зараз я знаю, чим хочу займатися, як розвиватися, а в минулому житті було багато битовуху, аж соромно, що я так жив.

І чим ти хочеш займатися?

Я буду далі продовжувати служити в армії, це важливе для мене рішення. Хочу бути офіцером, для цього потрібно отримати вищу освіту. Я тільки ліцей закінчив і отримав професію електрогазозварника. Був старшим матросом і займався обслуговуванням артустановки. Зараз же розумію, що у мене багато сил і бажання допомагати іншим, щоб вони не потрапили в схожу ситуацію, як ми з хлопцями.

Якщо відмотати час назад, як думаєш, щось можна було зробити інакше?

Ні, у мене спочатку було відчуття, що поїздка не вдасться. Не знаю, як пояснити, але з огляду на війну в країні, то, що Росія регулярно надходить не за правилами, я розумів вже на борту, що вибратися ніяк. Ми були маленькою мішенню проти великої кількості кораблів і військових катерів прикордонної ФСБ Росії.

У тебе є образа за те, що трапилося?

Вже немає. Її і з самого початку не було, це було більше самокопання, ніж агресія. Не можна звинувачувати у всьому керівництво, ми люди військові і дотримуємося своєї присяги. Але, звичайно, було спочатку почуття, що я б міг бути зараз вдома, а не в маленькій камері – п’ять на п’ять, – де за тобою спостерігає веб камера і ще й наглядач через вічко.

Але це все допомогло мені переосмислити свободу і цінність своїх рідних. Я стільки теплих слів за життя напевно не сказав, як написав в тих листах за 9 місяців. Саме болісне був ранок 29-го листопада, коли нас посадили в літак із Сімферополя на Москву – нам одягли наручники в положенні назад (руки були за спиною), і очі були закриті.

Ти здогадувався, що тебе звільнять?

Так, тому що мені в п’ятницю води не принесли. Ми замовляємо на місяць наперед їжу і воду, і ось мого сусіда приносять, а мені – ні. І я зрозумів, що це хороший знак (посміхається), але сказав собі: “Поки не сяду в літак, радіти не буду”. Потім до мене зайшов консул, і я підписав документи, що можу покинути територію Росії. О четвертій ранку мені сказали: “З речами на вихід”. Самі довгоочікувані слова, які я мріяв почути в цих стінах.

Коли сів літак і ви почали виходити, що відчував?

Я був шалено радий і звичайно, хотів подякувати президенту за його роботу. А вийшло так, що я підійшов, і він мені сказав “дякую”. Це був дуже щирий і зворушливий момент.

Як взагалі проходили твої будні в “Лефортово”?

По-різному, але в основному дуже повільно і нудно. У мене був телевізор і можливість дивитися три канали з фільмами. Але мені подобався тільки один – канал Ю – там показували українські шоу, тільки в російській перекладі, якісь просто серіали, в загальному то, на що у мене не було часу, коли я служив. Інформаційних каналів не було, але в липні я налаштував десять каналів, і там було багато політики – ось чесно, якби я був громадянином Російської Федерації і дивився тільки російське телебачення, я б теж боявся в Україну їхати, там же весь час якісь проблеми (посміхається).

Іноді ще книжки читав, мені приносили. Взагалі мені не все речі передавали, я тільки на виході дізнався, що у мене було більше і одягу, і посилок від рідних. І була можливість годину в день гуляти.

Які були умови в камері?

Ой, це окрема тема. Камера дуже маленька, місця не було, душ раз на тиждень, а далі якось сам вирішуй собі. Постіль нібито міняли, але мені завжди приносили то зі слідами крові, то з волоссям, моторошно, в загальному.

“День сегодня Дійсно добрий”. Як відбувалось повернення українських полонених додому

Куди поїдеш після обстеження в Києві?

Хочу до моря. Я ж виріс біля води, природи, на свіжому повітрі. А у мене це все забрали, потрібно виправляти. Взагалі, зараз, звичайно, дуже складно, – з закритого простору потрапити в таку тотальну свободу, дуже не звично. Тут люди ходять, тварини бігають, а там могла одна пташка пролетіти і то, якщо пощастить побачити. Потрібен час, щоб адаптуватися, зрозуміти куди, далі рухатися, зараз занадто багато уваги.

А взагалі готовий в море знову вийти?

Зараз немає, немає ніякої мотивації і бажання. Спочатку дуже хотів, була ностальгія, але все пройшло і я хочу розвиватися для себе, щоб досягти нових висот.

Комментарии Facebook