Нова Рада: нарис майбутньої коаліції

41

Президент Володимир Зеленський зіграв у дочасні вибори і виграв. Доки рейтинг його підтримки коливається досить високо, він зміг під власним брендом протягти до парламенту партію, яка може сформувати одноосібну більшість під куполом Верховної Ради.


Бренд Зеленського забезпечив «Слузі народу» 43% голосів за списками, а кожному навіть невідомому мажоритарнику він додавав на старті від 15 до 30 відсотків підтримки.

Повідомляє Громадське

Як результат — «Слуга народу» впевнено перемогла у голосуванні за партійними списками та отримала найбільшу кількість мандатів на мажоритарних округах.

Компанію партії Зеленського у Верховній Раді дев’ятого скликання складуть досвідченні «Європейська солідарність» Петра Порошенка, «Батьківщина» Юлії Тимошенко, проросійська «Опозиційна платформа» Віктора Медведчука та такий же новачок парламенту — партія «Голос» музиканта Святослава Вакарчука.

Мрії про одноосібну більшість

За чотири дні до виборів Володимир Зеленський говорив про те, що прагне, аби його партія «Слуга народу» отримала одноосібну більшість в парламенті.

«Більшість у Верховній Раді дає можливість припинити цю традицію домовлятися, традицію «політичних тьорок», продавати місця, обмінюватися портфелями. Тому ми хочемо набрати більшість голосів, високий рейтинг, щоб зменшити цю можливість з кимось про щось говорити», — сказав президент.

За підрахунками ЦВК, станом на 18:00 понеділка, «Слуга народу» може розраховувати на 123 мандати за партійним списком.

Ще 128 мандатів «зелені кандидати» отримали на мажоритарних округах – на 40-50 більше, ніж очікували очікували штабісти партії напередодні вечором.

Таким чином «Слуга народу» отримає близько 250 мандатів, що дозволяє партії Зеленського сформувати одноосібну більшість — для ухвалення законопроектів в парламенті необхідно 226 голосів.

Разом з тим, для ухвалення конституційних змін про які напередодні виборів розказували «слуги народу», їм необхідно понад 300 голосів.

Спробувати компенсувати цю нестачу партія може двома способами. Перший — добрати у фракцію або до коаліції кілька десятків самовисуванців. Очікується, що їх у парламенті може бути близько 50 осіб. Другий спосіб — запросити до коаліції одну або декілька партій.

В другому випадку, партії президента доведеться піти на «політичні тьорки» з потенційними союзниками і йти на поступки під час написання коаліційної угоди.

Коротка лава союзників

За поточними підрахунками ЦВК, «Опозиційна платформа» може розраховувати на 37 депутатських мандатів, «Європейська солідарність» — на 26, «Батьківщина» – на 26 і партія «Голос» — на 20.

Кількості мандатів навіть найменшої партії «Голос» за умови добору самовисуванців до «Слуги народу” буде достатньо, аби сформувати коаліцію з конституційною більшістю у понад 300 мандатів.

Якщо партія президента зазіхне на коаліцію з-понад 300 голосами, то «Слуги народу» зможуть домовитися далеко не з усіма чотирма партіями, які подолали п’ятивідсотковий бар’єр.

В якості найбільш привабливого політичного союзника у президентській політсилі розглядають «Голос» Святослава Вакарчука.

Одразу по оголошенню результатів екзит-полів Зеленський закликав «Голос» сісти за стіл переговорів.

«Наша ініціатива до пана Вакарчука була з самого початку моєї ще президентської кампанії. Ми не можемо більше наполягати, у нас трішки більший рейтинг ніж у «Голосу». Але ми запрошуємо до розмови пана Вакарчука із задоволенням», — сказав Зеленський.

В партії музиканта стверджують, що готові сідати за стіл переговорів. Але «Голос» матиме жорсткі вимоги щодо коаліційної угоди. Партія пропонує прописати чітку дорожню карту роботи парламенту та встановити граничні терміни виконання поставлених завдань.

«Ми за коаліційну угоду з тим, що є строки виконання коаліційної угоди, плюс – відповідальність. Не відповідальність у форматі, що за медичну реформу відповідає міністерство охорони здоров’я, а що наш кандидат від коаліції на міністра, кандидат від комітету беруть політичну відповідальність в першу чергу. Хоча політичну відповідальність несе і вся коаліція», — розповідає член «Голосу» Ярослав Юрчишин.

Цікава деталь, що у партії Вакарчука заявляють, що їх не цікавлять посади. Але їх сила може запропонувати кандидатів на будь-яку посаду.

«Ми не будемо наполягати на квотному принципі розподілення посад. Якщо у партнерів по коаліції буде краща кандидатура — окей. Важливий спільний результат і досягнення пріоритетів», – каже Юрчишин.

Резервний варіант для «Слуги народу» у випадку відмови «Голосу» — це «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Однак, на контакт з екс-прем’єркою у партії президента йти не хочуть. Не під запис штабісти «Слуги народу» припускали, що домовитися з Тимошенко буде вкрай складно.

Сама ж лідерка «Батьківщини» напередодні виборів на численних ефірах телеканалів натякала, що готова сісти у крісло прем’єра. Та після оголошення результатів екзит-полів її риторика докорінно змінилася. Відповіді на питання про коаліцію вона уникає.

«На парламентських виборах найбільшу фракцію і перше місце отримала партія президента Володимира Зеленського. Сьогодні в його особистих руках знаходиться питання формування коаліції», — сказала Тимошенко.

Союз «Слуги народу» та «Європейської солідарності» виглядає ще малоймовірнішим.

Партія Петра Порошенка протягом президентської та парламентської виборчих кампаній досить активно критикувала Зеленського та отримувала випади у відповідь.

Стосунки обох сторін зараз аж надто ворожі. В «ЄС” публічно не відкидають можливість того, аби сісти за стіл переговорів.

«Європейська солідарність» буде дуже чітко стояти на захисті проукраїнської проєвропейської та пронатівської позиції. Щодо іншого — давайте дочекаємося результатів виборів», — казала членкиня «ЄС» та перша заступниця голови парламенту Ірина Геращенко за декілька годин до оголошення результатів екзит-полів.

Але у неформальних розмовах члени партії Порошенка перспективи коаліційної угоди зі «Слугою народу» оцінюють щонайменше — іронічно.

Єдина партія з якою «Слуга народу» не буде вести перемовини — проросійська «Опозиційна платформа», якою керує кум президента Росії Володимира Путіна — Віктор Медведчук.

Не під запис члени штабу партії Зеленського, відповідаючи на питання про формат відносин з «Опозиційною платформою» кажуть: будемо з ними воювати.

Самі ж представники проросійської партії бачать своє місце у самотньому гетто парламентських коридорів.

«Ми точно не будемо створювати коаліцію з партією «Слуга народу». Ми підготували собі роль опозиційної сили у парламенті», — сказав Віктор Медведчук у штабі партії.

Велика спокуса

Хоча для ухвалення змін до Конституції «Слузі народу» знадобиться стороння допомога, решту законів партія може ухвалювати спираючись на власних депутатів.

Вже з перших засідань «зелена» команда має можливість призначати та відправляти у відставку чиновників, на що вже два місяці чекає президент. До того ж навіть 226 мандатів цілком достатньо, щоб затвердити повністю власний склад Кабінету міністрів.

Таким чином політична відповідальність за всі процеси в країні лежатиме особисто на Володимирі Зеленському та його «слугах народу».

Президент та його соратники мають велику спокусу керувати країною одноосібно, тому про будь-які домовленості з іншими партіями вести перемовини не поспішають.

«Наразі говорити про коаліцію, мабуть, не доводиться, оскільки ми бачимо достатньо непогані наші результати. І ми ще не до кінця бачимо результати наших колег чи опонентів по Верховній Раді», — сказав голова партії Дмитро Разумков.

Чи не єдине у чому сходиться бачення більшості політичних сил, які потрапили у парламент на цих виборах — бажання якнайшвидше розпочати роботу. Серед найоптимістичніх дат найчастіше фігурує 24 серпня. Частина новообраних депутатів воліє прийняти присягу на День Незалежності.

Комментарии Facebook