Державне Свято Греції – річниця Дня «Охі» в Києві (фото+відео)

319

30 жовтня в концертному залі «Українського дому» в Києві відбувся урочистий прийом посольства Греції в Україні з нагоди святкування Дня «Охі». Під час урочистої церемонії були виконані гімни Греції та України.


Генеральний консул Греції в Україні пан Александрос Будурис виступив з промовою перед присутніми. Усі гості мали змогу насолодитися концертом грецької музики «Відлуння Еллади».

Хореографічний ансамбль Грецького культурного центру «Зорбас» міста Києва розважав гостей грецькими народними танцями.

Грецькі пісні прозвучали у виконанні співачки Елені Пета у супроводі піаніста Тодориса Економу.

На прийомі були присутні дипломати, грецькі бізнесмени, працівники посольства, представники грецької діаспори в Україні, перекладачі, викладачі та просто філелліни.

Після завершення концерту усі присутні насолодилися традиційними стравами та смачним грецьким вином.

Фінансові витрати з організації урочистого прийому взяв на себе Голова БО «Фонд Бумбураса» та меценат Пантелеймон Бумбурас.

День Охі (грец. Επέτειος του « ‘Οχι» – річниця «Ні») – державне свято в Греції і на Кіпрі, який відзначається 28 жовтня в пам’ять про відхилення ультиматуму, пред’явленого фашистською Італією грецькому прем’єр-міністру (правив з 4 серпня 1936 року по 29 січня 1941 року) Іоанніс Метаксас 28 жовтня 1940 року. Грецьке слово «όχι» [ ‘o̞.çi], що означає «ні», вимовляється з наголосом на «о» і звучить як «όхі».

Згідно ультиматуму, який був пред’явлений Метаксас італійським послом в Греції, Еммануеле Грацці [fr], на світанку (4:00) 28 жовтня 1940 після суперечок в німецькому посольстві в Афінах, грецькому уряду було пред’явлено вимогу дозволити італійським військам увійти на територію Греції та зайняти “стратегічні позиції» (порти, аеродроми та ін.) або, в іншому випадку, була б оголошена війна. Як стверджують, відповідь була короткою: «όχι», тобто «немає». Вранці 28 жовтня грецьке населення, незалежно від політиків, вийшло на вулиці, скандуючи «Охі».

З 1942 року цей день відзначається як день Охі. Багато вчених вважають політичну підоснову «Охі» спотворенням інформації, вказуючи на те, що реальною відповіддю була французька фраза «Alors, c’est la guerre» [el] ( «Отже, це війна»).

У відповідь на відмову Метаксаса італійські війська, розташовані на території Албанії, вже окупованій на той час Італією, о 5:30 ранку атакували грецькі прикордонні пункти. Відповідь Метаксаса ознаменував вступ Греції в Другу світову війну.

У своїх мемуарах, випущених в 1945 році, Грацці згадував про те, як передавав ультиматум Метаксас:

«Пане прем’єр-міністре, я маю розпорядження передати вам це повідомлення» – і вручив йому документ. Я спостерігав за велінням по його очам і рукам. Твердим голосом, дивлячись мені в очі, Метаксас сказав мені: «Це війна». Я відповів, що цього можна було б уникнути. Він відповів: «Так». Я додав: «якщо генерал Александрос Папагос …», але Метаксас перервав мене і сказав: «Ні». Я пішов, сповнений глибокого захоплення перед цим старцем, який вважав за краще жертви підпорядкування.

Протягом війни 28 жовтня кожного року зазначалося як грецькими громадами по всьому світу, так і в самій Греції, а після війни цей день став офіційним державним святом. Події 1940 року щорічно відзначаються військовими і студентськими парадами. Більшість громадських будівель в цей день прикрашаються національними прапорами.

Олексій Воронцов

Комментарии Facebook