Правозахисники розповіли як позбутися радянської каральної спадщини у в`язницях

95

Україна, на відміну від багатьох інших пострадянських держав, продовжує застосовувати до засуджених розмиту і репресивну статтю «злісна непокора». Упродовж багатьо років вітчизняні та іноземні правозахисники закликають відмінити її.


Українська пенітенціарна система єдина з пострадяньких зберігає каральну статтю 391 Кримінального кодексу України, – «злісна непокора керівництву закладу». За нею засудженому можуть додати від 1 до 3 років позбавлення волі. При цьому, стаття залишається непрозорою у винесенні вироків і є методом карального тиску на засуджених.

Текст статті є передруком аналогічної радянської, запровадженої ще Андроповим. Згідно положень засуджений може отримати додатковий строк ув`язнення за «дисциплінарні» порушення, про які судить адміністрація колонії: непоголене обличчя, нетактовну поведінку, зміну без дозволу адміністрації спального ліжка тощо.

При тому, що у Адміністративному та Кримінальному кодексах є статті, які передбачають покарання за порушення законодавства і покарання як дисциплінарними ізоляторами, так і за санкційними статтями різних кодексів. А тому, продовження застосування на практиці таких положень КК є ганьбою для України і приводом для постійної критики нашої влади міжнародними правозахисними групами. Адже навіть РФ відмовилася від такої статті у Кримінальному кодексі, і тому ми відстаємо навіть від неї у відмовленні від каральної радянської спадщини.

Про це сьогодні на прес-конференції «Як позбутися радянщини в українських в`язницях» повідомили директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, менеджер урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції Михайло Серебряков та народний депутат Єгор Соболєв.

Разом вони закликають громадськість підтримати зміни до законодавства і вивести це каральне положення закону із Кримінального Кодексу України. Адже, за словами Єгора Соболєва, стаття не лише обмежу права в`язнів, а перш за все є корупційною складовою для збагачення керівництва пенітенціарної служби.

Більше про це дивіться у трансляції прес-конференції:

#ачотамвпресцентріглавкома 26 жовтня 2018 в прес-центрі Главкому прес-конференція на тему: «Як позбутися радянщини в українських в’язницях». Учасники: Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи; Єгор Соболєв, народний депутат України, співавтор законопроекту № 9228; Михайло Серебряков, експерт «Реанімаційного пакету реформ». 19 жовтня 2018 року в парламенті зареєстрований Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вилучення статті 391 Кримінального кодексу України) № 9228. Вилучення цієї ганебної радянської норми з покаранням до 3 років позбавлення волі за непоголене обличчя, нетактовну поведінку, зміну без дозволу спального ліжка, а фактично переслідування засуджених за скарги на дії (бездіяльність) персоналу повинно стати одним з перших кроків у реформуванні пенітенціарної системи з метою позбутися рудиментів радянщини. Європейський комітет з питань запобігання катуванням двічі в своїх доповідях після візитів в Україну (параграф 46 доповіді за 2017 рік і параграф 103 доповіді за 2018 рік) наголошував на необхідності скасування статті 391 КК України.

Posted by Главком on Friday, October 26, 2018

Комментарии Facebook