Старт або фальшстарт виборчої компанії – тенденції та прогноз

246

Неофіційно взявши старт, основні політичні гравці вже заграють з електоратом та пропонують різні нездійсненні проекти. Попри те, що до чергових президентських виборів в Україні залишився майже рік, українські політики активізували свою роботу. Хтось проводить «круглий стіл», хтось величезну конференцію, а хтось їздить країною, аби напередодні відпусток охопити якомога більшу кількість електорату. 

Зазвичай найбільш копітка робота триває не у публічній площині, а в кулуарах. Адже провести пристойну президентську кампанію без фінансових донорів та політичних союзників – практично нереально.

Вочевидь, в нашому найменшому електоральному регіоні активна фаза роботи почнеться в останній момент

Політичні проекти та їхні керівники зараз намагаються налагодити зв’язки як з опонентами, так і з ситуативними союзниками. Бо електоральне поле нині настільки розбите між різними політсилами, що самотужки виграти буде надзвичайно проблематично. Тому і шукають прийнятну для електорату конфігурацію політичних фігур, які входять в обойму майбутнього кандидата в президенти.

Повідомляє pogliad.ua

Багато з майбутніх кандидатів на цю посаду чітко усвідомлюють свої нульові шанси перемогти, тому використовують цей майданчик для піару свого політичного проекту на майбутніх парламентських виборах.

Навіть у нашому найменшому та віддаленому від столиці регіоні є чимало зовнішньої політичної реклами (хоча офіційно її можуть називати лише інформаційною продукцією). Вона «ненав’язливо» нагадує про існування окремих політиків та появу нових політичних проектів.

Але що ближче до столиці та у густонаселених промислових регіонах країни ця політична агітація розміщена скрізь. Фактично президентські перегони вже почалися. І це навіть визнають у штабах деяких політичних сил в області.

– Звісно, влітку якоїсь активної роботи, принаймні в нашому «штабі» (партійному осередку, бо зараз офіційно передвиборчі штаби ще не формувалися) немає. З Києва надходять певні вказівки, та це більше стосується якихось організаційних робочих моментів.

Але на центральному рівні та в деяких регіонах робота триває досить активна, – каже співробітник одного зі штабів політичної партії в краї Андрій. – Знаю, що активізація почнеться вже у вересні. Принаймні відбулися певні наради та обговорювали напрямки роботи.

Вочевидь, в нашому найменшому електоральному регіоні активна фаза роботи почнеться в останній момент. Бо результати виборів в області не особливо впливають на загальний результат.

Сьогодні триває піар-компанія на всеукраїнському рівні. Топ-політики не «вилазять» з екранів телевізорів. Вони постійно перебувають (або їхні ручні сателіти) у медійному полі. Проте кожен з них обирає свій шлях до виборця.

Наприклад, Тимошенко днями провела так званий форум, на якому нібито презентувала свій новий (але насправді забутий-старий курс).

Олігарх та колишній голова Донеччини Тарута з білбордів презентує свою нову політичну силу.

  • Не зникають з екрана телевізора нардепи Рабінович, Бойко та Кива.
  • Колишній прем’єр Яценюк також час від часу нагадує про себе.
  • Колишньому міністрові оборони та «першому непрохідному» Гриценку вимальовують чималі рейтинги.
  • Ляшко традиційно заграє з власним електоратом, намагаючись підзаробити дивідендів до парламентської кампанії.
  • А ще є соратники висланого з України Саакашвілі, які також, скоріш за все, визначаться зі своїм кандидатом.
  • Про Порошенка та його регулярні появи на екранах і в медійному просторі загалом і говорити годі.

Загалом офіційно виборча кампанія президента навіть не почалася, Але навіть експерти не можуть достеменно підрахувати, скільки ж грошей політики вже витратили на піар. За підрахунками окремих експертів, наразі йдеться про сотні мільйонів гривень, які вже пішли на рекламу.

А у скільки обійдеться повноцінна кампанія усіх кандидатів, які підуть у президенти, – навіть важко сказати. За мінімальними підрахунками, може йтися про сотні мільйонів доларів, які політики витратять у цій злиденній країні.

А в разі перемоги (або потрапляння партії до парламенту) вони не захочуть повернути з чималими відсотками ці гроші? Питання риторичне…


Думка експерта

Ігор Баб’юк директор Буковинського центру виборчих технологій
Безперечно, в Україні почалася передвиборча кампанія. Щоправда, у Чернівцях вона поки що слабо помітна. Наприклад, у Кропивницькому розміщено безліч білбордів з політичною агітацією. Там багато реклами політичної сили Тарути, анонси так званої нової політики Тимошенко, лідер одного з політичних рухів Чумак. Тобто на сході країни виборча кампанія йде повним ходом.
У нас певне затишшя, бо в електоральному плані ми невеликий регіон і не даємо якогось відчутного результату. Це не фальстарт для політичної активності. Бо вони готують електоральне поле і апробовують, чи буде це сприйматися людьми.
Тимошенко активна, бо їй малюють чималі рейтинги і вона повинна працювати на цьому полі. Регулярно з’являється Порошенко.
У його політичній скарбничці є безвіз, звільнення сотень заручників, можлива поява української помісної церкви, створення антикорупційного суду тощо. Усе це робиться невипадково. Може з’явитися так званий «рятівник нації».
Сьогодні на цю посаду претендує Порошенко.
У нього завдання, аби чинний прем’єр Гройсман не став кандидатом від якоїсь іншої політичної сили. Якщо Порох, навпаки, запропонує його замість себе, то у нього з’являться чималі шанси стати президентом. Але невідомо, чи вдасться дотиснути Порошенка. Є інформація, що «Народний фронт» вів переговори з партією Тимошенко. Таке політичне бродіння цілком нормальне, адже вони шукають політичних союзників.
Щодо можливих кандидатів на посаду президента, то, безперечно, на неї претендуватиме Порошенко (хіба що вдасться домовитися, аби висунули замість нього Гройсмана, але це малоймовірно), Тимошенко, Бойко, кандидати від Саакашвілі та Тарути. Піде на вибори Гриценко, Кива, Ляшко, Тягнибок та Рабінович. Не думаю, що піде Садовий.
Складається враження, що він наразі торгується, кого краще підтримати. Те саме і з Тарутою. Щодо Яценюка, то він, скоріш за все, не піде в президенти. Його цікавить хто піде на вибори і переможе, аби стати прем’єром. В кінцевому рахунку він може опинитися поряд з Гройсманом та підтримати його.
Ігор Баб’юк, директор Буковинського центру виборчих технологій
Комментарии Facebook