Блокчейн як подальший спосіб буття

21

Чому кожна компанія буде використовувати Блокчейн до 2027 року? (дайджест за матеріалом Мохіти Маморіа  інтеренет — блога Hackernoon).

Майже десятиліття назад, творець Біткойн Сатоші Накамото безшумно підірвав роботу банків і інших організацій восьмисторінковим дослідженням про можливості децентралізувати гроші (за допомогою Біткойн). В ті часи мало хто розумів потенціал цього тексту.

І мова навіть не про децентралізацію коштів. Питання в ідеї децентралізації взагалі. Накамото не просто описав, як ми зможемо відновити контроль над власними грошима — він запропонував новий спосіб для безпечної взаємодії між незнайомими людьми. Можливо, Ви зустрічали заклики залишатися подалі від шуму навколо Блокчейн і не піддаватися ажіотажу. Наша порада: не дуже звертайте на них увагу, тому що:  Бізнес, який не адаптується під реалії децентралізованого світу майбутнього, скоро стане справою минулого.

Давайте обговоримо п’ять особливостей, завдяки яким блокчейн з’явиться у вашій компанії за найближчі десять років. Але почнемо з простого: що таке Блокчейн взагалі? Спрощено кажучи, це база даних. Вона постійно збільшується і наповнюється різними типами інформації, але працює за кількома непорушним принципам:

Як тільки дані занесені в базу, вони не можуть бути змінені або видалені. Кожен запис в Блокчейн вічний.
Жоден користувач або організація не володіють базою; вона в розпорядженні кількох тисяч користувачів, і у кожного є копія.

Щоб зрозуміти, як люди зберігають свої копії і синхронізують зміни між ними, уявіть таке: в одну мережу зібрали десять чоловік і кожен сидить з порожнім аркушем паперу. Коли хтось із присутніх робить щось важливе, на зразок переказу коштів, про це повідомляють всіх інших.

Кожен робить невелику помітку на аркуші, поки не заповнить свій бланк до кінця. Як тільки папір закінчується, всі повинні архівувати написане, вирішивши математичний пазл. Завдання дозволяє підтвердити, що вміст кожного аркуша ідентичні, що унеможливлює подальші зміни. Той, хто першим «опломбує» свою сторінку, отримує в нагороду обумовлену суму криптовалюти.

Потім лист кладуть в папку і дістають натомість новий. Процес триває до безкінечності. По ходу течії часу ці сторінки (блоки), які містять важливі записи (транзакції), додаються в папку (чейн), яка формує базу даних (Блокчейн). Завдяки своїм унікальним властивостям, технологія Блокчейн може використовуватися в безлічі різноманітних напрямків: від банківської справи до бухгалтерії розважальної індустрії.

Але давайте сконцентруємося на п’ять способах, завдяки яким Блокчейн змінить і Вашу компанію.

1. Контракти

Блокчейн серйозно вплине на організацію спільної роботи. Вести бізнес це, по суті, взаємодіяти з іншими людьми заради досягнення того, що неможливо поодинці. В ході таких домовленостей учасникам потрібно надійно покладатися один на одного.

У 2017 це забезпечують багатосторінкові контракти, в яких прописані всі умови і вимоги. Коли виконавець їх не дотримується, можна звернутися до законодавчих норм — але це обертається тривалим і дорогим процесом. Часто судові розгляди взагалі не варті отриманих проблем.

Використовуючи Блокчейн, багато з існуючих контрактів можна зробити smart*-контрактами. На відміну від звичних домовленостей, вони будуть складатися з програмного коду, виконання якого покладено на Блокчейн-мережу. Краща їх сторона: після створення smart-контракти неможливо змінити, так що ніхто не зможе ухилитися від своєї роботи без виконання зобов’язань.

smart* — розумний

Уявіть, що ви грає в музичній групі і вирішили продати комусь свої пісні. Тобто, необхідно відправити аудіофайл. Як ви можете бути впевнені, що покупець заплатить за нього після отримання? Клієнт також має здатність турбуватися, що ви не відправите йому запис після повної передоплати.

Smart-контракт позначить, що як тільки покупець перевів гроші, йому негайно буде відправлений файл. Після його введення ніхто не зможе ухилитися від умов. Обидві сторони можуть довіряти коду.

2. Платежі

Якщо вашому бізнесу потрібні міжнародні транзакції, Блокчейн теж стане в нагоді. Одне з головних обіцянок цієї системи — коли-небудь вона замінить гроші. Звичайно, настільки радикальне зрушення триватиме роки, якщо не десятиліття. Але прямо зараз Блокчейн вже можна застосовувати при перекладі засобі навколо земної кулі буквально за хвилини замість очікувань декілька днів.

Одна з переваг децентралізованих грошей — платежі проходять безпосередньо між користувачами (юзерами), без посередників на зразок банків, які уповільнюють процес. З огляду на це, грошові перекази між країнами стануть ще однією областю, в якій Вашому бізнесу доведеться застосовувати Блокчейн.

3. Рекрутинг

Експерти пророкують, що роботи одного разу відберуть у нас роботу. Але поки ці часи не настали, керівники з усього світу мають потребу в людях для своїх компаній.

Правда, на відміну від роботів, люди поставляються без технічних характеристик і сертифікатів якості. Тому-то пошук співробітників залишається таким складним завданням. Але що якщо подібна інформація раптово стане публічно доступна? Як і зазначалося раніше, Блокчейн забезпечує більш швидкий, дешевий і надійний спосіб перевіряти дії. Кожна людина зможе мати ланцюжок записів від минулих роботодавців, яка буде збільшуватися по ходу кар’єрного розвитку.

Роботодавці отримають можливість оперативно подивитися на ці відомості і вирішити, чи підходить людина на відкриту вакансію. Зручно для хантерів, але що якщо інформація буде помилковою? Припустимо, Ваш попередній бос був налаштований до Вас прискіпливо — невже його відгук назавжди поховає Ваші амбіції? Щоб уникнути подібного, система повинна працювати на обидві сторони.

Таким чином, співробітники зможуть оцінити роботодавців, а якщо буде потрібно, і один одного. Поганий рейтинг від людини з поганою репутацією означатиме набагато менше, ніж рев’ю від людини з надійним фідбеком* за спиною.

Фідбек* — відгук, критичний коментар до чогось.

4. Небесні (хмарні) сховища

Якщо Ви ведете бізнес, велика ймовірність, що зберігаєте дані в хмарних сховищах. За даними провайдера BCSG, 64% власників малих підприємств користуються, в середньому, трьома хмарними рішеннями, а в найближчі три роки очікується підвищення їх популярності до 72%. Блокчейн відіграють значну роль в децентралізації «хмар», оскільки дозволяють незнайомцям взаємодіяти між собою.

Замість простого збереження файлів на одному сервері, Ви зможете помістити їх на сотні девайсів по всьому світу. Ось як це працює: долучення буде розбитий на кілька частин поменше, у кожній з яких буде своє місце зберігання.

Те, де знаходиться окрема складова, буде записано в Блокчейн. Якщо буде потрібно завантажити файл, система спрацює відповідно до цих записів. При цьому безпека даних навіть підвищиться в порівнянні з нинішніми методами хмарного зберігання. Адже зараз у кожного файлу по кілька резервних копій, а Блокчейн пропонує в рази більше копій.

Крім того, в централізованих системах все залежить від надійності захисту сервера конкретної компанії. При використанні децентралізованих мереж, не буде жодного пристрою, на якому б зберігався весь файл, що робить дані практично недоступними для хакерів.

5. Менше ієрархії — ефективний уряд

Компанії опиняться в середовищі, де влада не зосереджена в руках кількох людей, але організовані вони поки саме за таким принципом. Нинішній стан владних структур — результат неефективної координації великого «натовпу» людей.

Блокчейн ж сам по собі це не нова технологія — це просто комбінація відомих десятиліттями технологій: peer-to-peer * мереж і криптографії. За схожим принципом, способи його застосування це поєднання декількох окремих частин, які відмінно працюють разом.

peer-to-peer  — (рівний рівному) P2P тип серверної інтернет — мережі

Комбінуючи smart-контракти та Блокчейн, суспільство отримає владні інститути без ієрархії. Досить імовірно, що незабаром Ваш бізнес стане повністю незалежним від бюрократії і процес голосування з ключових питань буде прозорий і чесний завдяки Блокчейн. Кожна пропозиція, внесена в формі smart-контракту, буде затверджуватися при голосуванні всіма учасниками. Після подолання заданого правилами порога схвалення, воно надійде в роботу.

Блокчейн гряде …

Це лише кілька областей, в яких ваш бізнес може розраховувати на застосування Блокчейн. Можливості ж нескінченні. Коли справа доходить до визначення потенціалу Блокчейн в підприємництві, краще розглядати його як спосіб організувати ефективну взаємодію між незнайомцями. І неважливо, це Ваші підлеглі, партнери, постачальники або будь-хто інший, Блокчейн так чи інакше стане присутнім повсюди.

Комментарии Facebook