Нищівний удар по середньому бізнесу завдав мінфін-наслідки (відео+інфографіка)

2019

3 жовтня 2017 року в УНІАН відбулась прес-конференція «Законопроект 7115. Дайте працювати!». Річь в тому, що з 01 липня цього року в Україні запрацювала система автоматичного блокування податкових накладних, яка мала б боротися з «фіктивним» ПДВ. Натомість нанесено удар по реальному сектору економіки, по малому та середньому бізнесу країни.

За кілька місяців роботи системи вже постраждали десятки тисяч платників податків. Шляхом грубого втручання в господарську діяльність у підприємств щомісяця безпідставно вилучаються мільярди гривень. Ситуація досягла кризової точки та потребує негайної реакції з боку влади.

Свою оцінку проблеми та шляхів її вирішення висловили представники бізнес-асоціацій та профільні експерти:

— Юлія Дроговоз, Український союз промисловців та підприємців;
— В’ячеслав Биковець, Спілка підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України;
— Едуард Курганський, Асамблея ГО МСБ України.

У грудні минулого року до Податкового кодексу введено норму, яка впроваджує систему моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР). Система в автоматичному режимі мала б виявляти та зупиняти фіктивні операції, так звані «скрутки» та «податкові ями», які здійснюють операції для незаконного отримання податкового кредиту з ПДВ. Але замість подолання емісії фіктивного ПДВ система блокує роботу малого та середнього бізнесу.

Завдання розробити та застосовувати систему зупинення податкових накладних/розрахунків корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка б в автоматичному режимі зупиняла «фіктивний» ПДВ, отримали Мінфін та ДФС. Система мала стосуватись виключно шахраїв та жодним чином не зачипати сумлінних платників.

Крім того, платникам ПДВ було обіцяно, що після впровадження цього механізму більше не буде жодних претензій з боку фіскальних органів до правомірності формавання покупцями податкового кредиту. Натомість від системи блокування податкових накладних, яка в повноцінному режимі запрацювала з 01 липня поточного року, постраждав реальний сектор економіки.

Створено систему, в якій продавці не можуть виконати свої зобов’язання перед покупцем по реєстрації податкової накладної, а покупці, замість обіцяного гарантованого права на податковий кредит, взагалі не можуть сформувати податковий кредит у відповідному періоді та обидві сторони змушені збільшувати платежі до бюджету. При цьому система вибірково блокує податкові накладні малого та середнього бізнесу, підприємства великого бізнесу виведені з під моніторінгу.

інфографіка-наслідки блокування податкових накладних

Оскільки система вибудувана так, що блокує роботу реального сектору, то в результаті значно погіршено умови ведення бізнесу. Внаслідок безпідставної втрати права на податковий кредит, невиконання договорних зобов’язань, сплати штучно створених податкових зобов’язань перед бюджетом десятки тисяч підприємств несуть фінансові втрати, а в окремих випадках відбувається повне припинення господарської діяльності.
Проблема стосується усії галузей економіки, але найбільший удар нанесено по виробниках, будівельниках, перевізниках, сільськогоспсектору, сфері послуг. При цьому ринок «фіктивного ПДВ» продовжує існувати та успішно пристосовується до нових умов.

За офіційною інформацією ДФС за кілька місяців роботи системи моніторінгу ризиків та блокування накладних зупинена реєстрація 216,8 тисяч податкових накладних/розрахунків коригування на загальну суму 3,6 млрд. грн. Заблоковано податкові накладні у більш ніж 10 тисяч платників. Це при тому, що та ж ДФС оцінює ринок «фіктивного» ПДВ у 134,3 млн. грн з загальною кількістю суб’єктів господарювання на ринку – всього 38! Також ДФС повідомляє, що станом на 28 вересня 2017 року комісією ДФС розглянуто 137,8 тис. пакетів документів, поданих платниками для підтвердження реальності своєї господарської діяльності та відстоювання права на податковий кредит.

Відносно 98,3 тис.податкових накладних ДФС підтверджено, що блокування податкових накладних відбулось безпідставно, за відсутності жодних порушень з боку платників норм чинного законодавства. Тобто, вже на першому етапі оскарження дій по блокуванню накладних ДФС змушена визнати, що більш ніж в 71% випадків податкові накладні заблоковані помилково. А ті платники, які отримали відмову комісії ДФС в реєстрації своїх податкових накладних, в буквальному сенсі щоденно завалюють ДФСУ мішками з адміністративнимі скаргами та вже змушені відстоювати свої права в судах.

З вимогами зупинити податкове свавілля та скасувати систему блокування накладних підприємці вже провели низку протестних акцій. Численні скарги представників бізнесу, висновки експертів та професійних асоціацій свідчать про те, що Мінфін та ДФСУ не впорались з завданням. Неадекватність критеріїв блокування податкових накладних та неналогодженість роботи СМКОР призвели, з одного боку, до великого негативного впливу на роботу реального сектору економіки, а з іншого боку, за можливості обійти систему для «фіктивних» підприємств, не досягнуто мети створення системи – ліквідації «схемного» ПДВ. Цілком очевидно, що в такому вигляді система блокування подтакових накладних не може функціонувати.

Для вирішення проблеми Комітетом податкової та митної політики ВРУ розроблено та зареєстровано законопроект №7115 від 15 вересня 2017 року про внесення змін до підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Цей законопроект передбачає негайне призупинення діючого механізму блокування податкових накладних та переведення його в тестовий режим для доопрацювання критеріїв та процедур зупинення накладних.

До того моменту, поки не будуть виправлені всі існуючі недоліки системи, вона не може функціонувати в повноцінному режимі. При цьому на період тестового режиму ДФСУ надаються всі необхідні механізми для зупинення «фіктивних» операцій та блокування схем несплати податків.

Комментарии Facebook