Споживче кредитування по-новому: 5 позицій

610

Банки зобов’яжуть повідомляти про переплати, видавати гроші заочно і друкувати договору великим шрифтом. Закон позбавить позичальників від «підводних каменів» в договорах.

З 20 червня в повну силу запрацює закон «Про споживче кредитування», прийнятий в грудні минулого року для захисту прав позичальників і врегулювання суперечок між ними і кредиторами. Правда, при цьому закон не поширюється на вже укладені договори про споживчі кредити.

Закон про споживче кредитування має повернути довіру населення до фінансової системи — Віталій Кардупель

П’ЯТЬ головних нововведеннь ЗАКОНУ

  • Всі норми кредитування зібрані в одному законі. Це важливо для попередження та розв’язання спірних ситуацій між кредиторами і позичальниками.
  • Єдина стандартна форма кредитного договору — паспорт споживчого кредиту. Раніше кожен банк мав свій договір. Це спростить клієнтам процес порівняння умов в різних банках, дозволить оцінити майбутні витрати.
  • У рекламі кредиту заборонено вказувати «0% ставка» або «безвідсотковий». Це — обман позичальника, так як насправді він переплачує у вигляді разових комісій — за видачу кредиту, за щомісячне обслуговування, страховку і т. д.
  • Відтепер можна укладати кредитні договори в електронному вигляді. Це повинно привести до зниження операційних витрат банку і як наслідок — до зниження ставок по кредитах.
  • Запроваджено інститут кредитних посередників. Визначено їх права і обов’язки. Це дозволить банкам істотно скоротити штат співробітників (фактично аутсорсинг), що теж може знизити ставки за кредитами.

Що змінилося. Новий закон нарешті наводить порядок у відносинах між банками і позичальниками. Так, серед іншого на зміну безліч кредитних договорів приходить єдиний паспорт кредиту. У ньому повинні бути чітко вказані не тільки реквізити сторін, сума і термін погашення кредиту, відсоткова ставка і т. д., але і деталізовано, чи може змінюватися процентна ставка, яка переплата насправді з урахуванням всіх платежів, комісій.

Це дуже важливий момент, оскільки раніше кредитори не завжди розкривав клієнт до підписання договору інформації про те, під яким відсоток йому позичає гроші. Відомі випадки, коли реальна процентна ставка склала 135% річних при середньоринкової ставки для споживчих 70-80%.

Тобто позичальник, який взяв 1000 грн, через рік повинен був повернути 2350 грн! Заборонено тепер і дрібний шрифт в тексті договору, «ховає» всілякі додаткові умови і платежі — всі умови повинні бути прописані однаково.

Ще один важливий аспект — зміна черговості виплати при простроченні позики. Якщо раніше спершу стягувався прострочений борг, потім і пені і штрафи, в останню чергу, поточні платежі по тілу кредиту та відсотки, то тепер першими оплачуються «борги» і «тіло» з відсотками і тільки потім — штрафи.

Як роз’яснив один з авторів законопроекту Павла Різаненко, колишній порядок призводив до того, що боржнику фактично ставили «на лічильник»: весь внесені гроші йшли на оплату штрафів, а борг не зменшувався.

ЕКСПЕРТИ. У Незалежній асоціації банків України новий закон підтримують. «Ми очікуємо, що він поверне довіру між банками і населенням, — говорить глава ради НАБУ Роман Шпек. -. Впроваджено єдині правила до реклами і подачі інформації про кредити Не буде більше» нульових «ставок, яких насправді немає, за порушення передбачена відповідальність. Це створює рівні умови для здорової конкуренції банків.

Важливо, що кожен бажаючий взяти кредит відразу дізнається не номінальну, а реальну ставку за позикою, тобто скільки він в результаті переплатить з урахуванням комісій та інших платежів. Це дозволить позичальникові правильно оцінити свої можливості до того, як взяти кредит, а банки — зменшити частку проблемних позики ».

А ось експерт фінринок Єгор Тішин впевнений, що закон занадто захищає позичальник і недостатньо — кредитори. «Є спірний пункт закону, в якому сказано, що позичальникові повинні письмово, під розпис, повідомити про всі додаткові платах.

Але іноді це неможливо (наприклад, кредит узятий на два роки, але невідома вартість страхування життя клієнта через рік). У підсумку через два роки споживач може подати в суд, що його обдурили і він просить розірвати договір, виграти справу і повернути позику без відсотків ».

Ломбардам обмежать штрафи
Закон про споживчому кредитуванні не поширюється на ломбарди та інші небанківські установи, що дають невеликі позики — до 3200 грн на 1-2 місяці. Нацкомісія з фінпослуг вже заявила, що розробляє для них окремі правила кредитування. Головне — обмежити суму штрафів, які при простроченні можуть в 10-15 разів перевищувати суму позики. «По дрібних кредитів штрафи 1,5-2% в день (540-720% річних — Авт.)

Планується обмежити пеню подвійною обліковою ставкою НБУ (зараз вона 12,5%, відповідно пеня буде до 25%), а штраф. — 15% прострочений платіж », — повідомив нам комісія.

Асоціація фінустанов пообіцяла у відповідь підняти ставки по таких позиках. Їхній аргумент — гроші видаються без перевірки платоспроможності позичальника, тому ризик неповернення вимушено перекривається високими штрафами.

«Сегодня»

Комментарии Facebook